Created by SOCIAL MADNESS 2022

Cztery poziomy świadomości rozwoju wg Michela Bernarda Beckwitha. 

11 maja 2022

Każdy z nas jest inny, każdy wyjątkowy. Ty również. Te różnice wynikają z wielu powodów. Jednym z nich jest to, na jakim poziomie świadomości jesteś we własnym rozwoju. Jedni nieświadomie przeżywają życie, inni biorą za nie odpowiedzialność, a jeszcze inni wierząc w siłę wyższą przyjmują, że to, co ich spotyka jest konsekwencją ich sposobu myślenia. 

 

Rozwój osobisty to świadome dążenie do poznania siebie i zmiany swojego życia na lepsze.   

Dążenie do spełnienia i realizacji marzeń, które mają zapewnić człowiekowi spokój i szczęśliwe życie. 

 

Każdy rozwija się przez całe swoje życie. Jednak, kiedy robi to nieświadomie, powierza swój los innym. Kiedy bierze świadomie odpowiedzialność za siebie, jego życie zaczyna zmierzać w kierunku właściwym, chociaż nie zawsze droga ta jest łatwa i przyjemna. Nabiera bowiem samoświadomości, czyli poznaje siebie takim jakim jest w rzeczywistości i zaczyna zmieniać bieg swojej rzeki. 

Zazwyczaj rozwojem ludzie zaczynają interesować się w momentach trudnych, kiedy potrzebują zmiany. Kiedy pojawia się kryzys i budzą się z uśpienia. Wtedy właśnie rozpoczyna się proces, który trwa do końca życia. 

Rozwój to niekończąca się droga samoświadomości. Droga, która ma parę poziomów. W konkretnych dziedzinach życia, możesz być na różnych etapach. Przeczytaj i zastanów się, gdzie dzisiaj jesteś?

 

Według Michela Bernarda Beckwith’a istnieją 4 poziomy świadomości rozwoju:

 

  • OFIARA OKOLICZNOŚCI

  • KREATOR

  • MAG

  • BYCIE I CZUCIE PRZYPŁYWU

 

 

Pokrótce przedstawię poszczególne poziomy rozwoju świadomości człowieka, nazywanego czasami również rozwojem duchowym. Napiszę również, co możesz zrobić, żeby zacząć oraz na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz przejść do kolejnego etapu. 

 

  1. Na początku tej drogi masz poczucie, że JESTEŚ OFIARĄ i życie Ci się przydarza, a ktoś kieruje Twoim losem. Nie widzisz związku między przekonaniami, a tym czego doświadczasz w życiu. Uważasz, że wszystko dzieje się bez Twojego udziału. Szukasz winnych. Powielasz utarte wzorce. Nie masz swoich celów i nie planujesz życia świadomie.

 

Jeśli chcesz wyjść z tego poziomu powinnaś przestać obwiniać innych i przyjrzeć się sobie. Musisz wziąć odpowiedzialność za własne życie, a nie powierzać swój los innym stając się ofiarą. Być może jest to wygodne i bezpieczne, bo znane, ale na pewno nie jest to dobre. 

 

2. Kolejny etap to BYCIE W KREACJI. Manifestujesz wtedy swoją przyszłość. Stajesz się magnesem, czyli przyciągasz doświadczenia, których pragniesz. Bierzesz odpowiedzialność za swoje myśli, słowa, emocje, reakcje i wszelkie działania. Zaczynasz kontrolować to, co dzieje się w Twoim życiu. Nie zastanawiasz się już, dlaczego coś Ci się przydarza, ale PO CO to się dzieje. Pytasz, czego masz się z tego nauczyć? Wszystko jest po coś i dzieje się dlatego, żebyś zrozumiała siebie i mogła pójść o krok wyżej. Wszystko jest dla Twojego dobra. Możesz wszystko zmienić, ponieważ jesteś kreatorem swojego życia i masz na niego wpływ.  

Ustalasz cele oraz strategię i wiesz, co chcesz osiągnąć i świadomie ustalasz swoje działania.

Pomocne są afirmacje, jednak żeby działały musisz wiedzieć, czego chcesz, jak ma wyglądać Twoje życie. Nie dawaj wtedy sprzecznych sygnałów. Jasno komunikuj o swoich potrzebach.

Na tym etapie wiesz, czym jest prawo przyciągania, ale masz poczucie, że musisz włożyć wysiłek, żeby osiągnąć to, czego pragniesz. Obecne jest również poczucie poświęcenia i pracy.  

Na tym etapie możesz się cofnąć lub iść dalej. Jeśli chcesz wejść na poziom trzeci, musisz oddać kontrolę, odpuścić to, co Cię trzyma. Jeśli powrócisz do starych przyzwyczajeń, cofniesz się i znowu swój los zaczniesz powierzać innym. 

  • W kolejnym etapie  jesteś MAGIEM, który przestajesz walczyć o swoje. Łączysz się ze źródłem Twojej obfitości. Budzisz się duchowo. Masz poczucie przepływu. Na tym poziomie masz wrażenie, że życie płynie i przestajesz walczyć. Już nie toczysz wojen, tylko tworzysz. Odchodzisz od manifestacji oraz afirmacji i wchodzisz w synchronizację. Myślisz o czymś i to masz. Wszystko staje się łatwiejsze. Zaczynasz używać WIZUALIZACJI. Wiesz czego chcesz, więc możesz to ujrzeć w przyszłości.  

Na trzech pierwszych poziomach myślisz o sobie. Na czwartym myślisz o innych, a nie o tym, czego chcesz dla siebie. 

  • Na czwartym poziomie czujesz w sobie jedność z bogiem, ze światem. Czujesz boga w sobie. Masz poczucie, że jesteś czymś więcej niż tylko ciałem. Doświadczasz wyższego JA. Nie musisz nic nikomu udowadniać. Przestajesz walczyć. Jest to idealny stan we właściwej dla Ciebie formie. Jest to stan bez stawiania ograniczeń. Nie ustalasz już celów, nie masz strategii działania. Działasz z miejsca inspiracji, intencji i intuicji. Prowadzi Cię Twoja wewnętrzna mądrość. Jest to najwyższy poziom. 

Ludzie są na różnych poziomach, więc nie zawsze są w stanie wzajemnie się zrozumieć. Praca nad sobą, czyli inaczej rozwój osobisty prowadzi nie tylko do pogłębiania samoświadomości, ale również do akceptacji odmienności drugiego człowieka. A z tym mamy dość duży problem. Wychowani w kulturze oceny i krytyki oraz kar i nagród, wciąż walczymy z beznadzieją dnia codziennego, brakiem miłości i spełnienia. Droga rozwoju sprawia, że odpuszczasz, przyjmujesz i kochasz - siebie i innych. 

Twoje życie składa się z wielu sfer. W każdej z nich możesz być na innym etapie swojej świadomości. Na przykład w obszarze życia zawodowego możesz być na poziomie drugim, a w relacjach partnerskich już na trzecim. A może jest całkiem odwrotnie? Nie ważne gdzie dzisiaj jesteś. Ważne, gdzie chciałbyś być w przyszłości. Świadomy rozwój osobisty to piękna sprawa, która daje człowiekowi wiele wartości i czyni go znacznie szczęśliwszym. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Jeśli czujesz, że powinieneś pójść o krok dalej, nie zwlekaj. Dzisiaj zrób kolejny krok.

Zacznij od przekonań w poziomie pierwszym. W drugim zastanów się jakie są Twoje cele? Co chcesz osiągnąć? Na trzecim określ misję, po co jesteś i co chcesz dać światu? Na tych poziomach myślisz jeszcze o sobie. Na czwartym myślisz o innych, a nie o tym, czego chcesz dla siebie. 

Jeśli chcesz popracować nad sobą, zapraszam do kontaktu. Napisz do mnie lub zadzwoń.