Czym jest coaching? 

20 marca 2022

Słowo COACHING to wciąż dla wielu osób niezrozumiałe pojęcie, o którym krążą prawdy i mity. Być może już coś słyszałeś, ale czy wiesz, czym coaching jest i jak może Ci pomóc w przyszłości?

 

 

Sprawdź czy coaching jest dla Ciebie?

 

Według międzynarodowej instytucji International Coaching Federation, coaching to „towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego oraz osobistego potencjału”

 

W języku polskim najbardziej trafne określenie coachingu to „trening rozwoju osobistego”. Nacisk podczas treningu położony zostaje na określeniu celu, jaki chce osiągnąć klient oraz na egzekwowaniu drogi do jego osiągnięcia. Trener (coach) słucha, obserwuje i zadaje pytania prowadzące do refleksji, rozwoju i poszerzenia świadomości klienta (coache). Celem spotkań jest samodzielna odpowiedź klienta na jego własne pytania oraz realizacja wyznaczonych celów. Proces polega na samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany w oparciu o własne zasoby (wiedzę, umiejętności, doświadczenie czy środki materialne), odkrycia i wnioski. Coach posiada natomiast bogaty arsenał technik oraz narzędzi pomocnych w tym procesie, które wprowadza w życie podczas spotkań. Osobiście w swojej pracy coachingowej wykorzystuję m.in. innowacyjną metodę opartą na badaniach o mózgu, dzięki której potrafię lepiej dobrać narzędzia pracy do danej osoby.

 

Coaching nie jest tożsamy z innymi formami pracy z drugim człowiekiem, takimi jak: mentoring, doradztwo, konsulting, szkolenie czy psychoterapia. Nie należy mylić ze sobą tych form. Podczas sesji coachingu nie usłyszysz ode mnie moich rad, opinii, gotowych rozwiązań czy przykładów osobistych doświadczeń. Możesz być pewny, że nie będę oceniać Twojej drogi i podejmowanych przez Ciebie decyzji. Nie będę Cię krytykować ani wytykać błędów. Moją rolą jest uważne słuchanie tego, co masz do powiedzenia, obserwowanie Twojego zachowania podczas rozmowy i dzielenie się z Tobą moimi obserwacjami. Zmianą jednak kierujesz Ty! Ty wyznaczasz cele, sposoby ich osiągnięcia i ścieżki, którymi chcesz do nich dojść.

 

 

Jak w każdej relacji z drugim człowiekiem, tak i w przypadku coachingu ważne są pewne zasady. 

 

Przed przystąpieniem do pierwszego spotkania należy być świadomym tego, że coaching kieruje się kilkoma zasadami. Określają one etykę i sposób prowadzenia współpracy. Są to fundamenty tego rodzaju spotkań, odróżniające je znacznie od innych form pracy z drugim człowiekiem. Zasadami tymi musi się kierować zarówno trener, jak i klient. 

 

Relacja partnerska

Spotkanie przebiega w atmosferze wzajemnego szacunku i pełnej akceptacji wartości klienta. Coach i coachee muszą czuć się swobodnie oraz mieć do siebie wzajemne zaufanie. Jeśli klient będzie ufał swojemu coachowi, przekraczanie granicy strefy komfortu, niekiedy potrzebne w ciągu procesu, będzie zdecydowanie łatwiejsze.

 

Empatia 

Jest cechą którą musi się charakteryzować coach. Umożliwia ona zbudowanie relacji partnerskiej oraz ułatwia klientowi otwarcie i uzewnętrznienie potrzeb oraz ważnych dla niego aspektów życia.

 

Poufność

To jedna z najważniejszych zasad, jakie obowiązują coacha w pracy. Na początku sesji zapewniam zawsze mojego klienta, że o tym co zadzieje się podczas sesji, nikt się nie dowie. Jeśli coach złamałby tą zasadę, naruszyłby Kodeks Etyczny. Jest to szczególnie ważne przy sesjach sponsorowanych przez osobę trzecią np. firmę, w której zatrudniony jest coachee, co staje się w ostatnim czasie bardziej popularne. Jednak co najważniejsze, świadomość poufności spotkań pozwala faktycznie otworzyć się przed coachem oraz samym sobą na nowe doświadczenia i nowe przemyślenia, które budzą się w trakcie procesu.

 

Odpowiedzialność

Należy być świadomym, że to po stronie klienta leży odpowiedzialność za powodzenie coachingu. To, co wyniesiesz z sesji coachingu zależy od tego, co w niego wniesiesz na początku, jakimi tematami postanowisz się zająć, jak bardzo będziesz w stanie się otworzyć, jak będziesz zaangażowany i na co będziesz gotowy. Oprócz tego odpowiedzialność ta ma także niesamowicie budujące zalety. Od Ciebie zależy, czy spełnisz swoje cele. To Ty masz w rękach swoje życie i jesteś w stanie zrobić z nim co tylko zechcesz. To Ty masz moc zmieniania swojego życia na lepsze. 

 

Praca z celem

Coaching to praca z celem lub celami klienta. Coaching, jako pełen proces, składa się z pojedynczych spotkań. Cały proces powinien być opatrzony głównym celem np. wzrost poczucia własnej wartości, zwiększenie sprzedaży czy zbudowanie dwudziestoosobowego zespołu. Na każde ze spotkań należy określić pomniejszy cel, np. przygotowanie się do rozmowy z partnerem, klientem czy współpracownikiem. Podczas spotkań cele mogą się zmieniać. Nie należy wcześniej zarysowanego planu uznawać za stały i niezmienny. Podczas procesu, zmiany zachodzą aktywnie przez cały czas, a nie dopiero na koniec. W trakcie sesji lub między sesjami możesz dojść do wniosku, że pewien cel lub cele, które wcześniej wydawały Ci się priorytetowe zmieliły swoją wartość, a Ty znalazłeś nowy, bardziej aktualny cel do osiągnięcia. 

 

Proces coachingu prowadzi do świadomego dokonywania zmian i skupia się na osiąganiu zamierzonych celów. Droga do nich, nie musi jednak wyglądać dokładnie tak, jak myślałaś o niej na początku.

 

Wiara w zasoby klienta

Zasada ta jest mocno związana z relacją partnerską klienta z coachem. Trener bowiem w pełni wierzy, że klient posiada już wszelkie zasoby (umiejętności, wiedzę, wsparcie innych osób, doświadczenie, środki materialne), które potrzebne są do osiągnięcia zamierzonych celów, czy to od razu, czy też małymi krokami. Klient często uświadamia sobie podczas spotkań, jakie zasoby posiada. Bywa, że wcześniej nie wiedział, jak może je faktycznie wykorzystać lub jak zdobyć nowe, potrzebne do osiągnięcia swoich celów.

 

Teraźniejszość i przyszłość

Z założenia i definicji, coaching zmusza do myślenia o chwili obecnej oraz tego jak ma wyglądać przyszłość po osiągnięciu celu. Nie rozmawiamy o przeszłości, bo nie jest to ani potrzebne, ani wskazane. Nie skupiamy się na tym, co minęło, ponieważ nie mamy, jak tego zmienić. Przeszłość klient zostawia za sobą. Na sesji ważne jest, co masz i czym dysponujesz w danym momencie oraz to w jakiej rzeczywistości będziesz znajdować się po sesji. Coaching skupiania się na życiu „tu i teraz” oraz określa pomniejsze cele w drodze do osiągnięcia zamierzonego sukcesu w przyszłości.

 

Ciekawość

Jest to cecha dobrego coacha. To dzięki niej jestem w stanie lepiej Cię poznać, zadać trafne pytania aktywujące Twoje działanie oraz przedstawić refleksje, które angażują Cię jeszcze bardziej w proces osiągania celu. Dzięki tej ciekawości mogę praktycznie zachęcić Cię do głębszego odkrywania siebie. 

 

Odwaga

To cecha, która dotyczy zarówno coacha, jak i klienta. Coach powinien się nią charakteryzować z jednego prostego powodu: to ona umożliwia zadanie trudnych lub niewygodnych pytań, które mogą spowodować silną reakcję klienta. Są one jednak potrzebne i wskazane, bo jakże rozwijające mogą okazać się odpowiedzi na nie. Coachee musi wykazać się pewną dozą odwagi chociażby po to, żeby postawić pierwszy krok w stronę aktywnej postawy życiowej i lepszej przyszłości. Tym krokiem jest oczywiście zgłoszenie się do coacha na pierwszą sesję. Podczas procesu odwaga coachee również jest kwestią kluczową. Bez odwagi nie krystalizują się cele. Nie padają szczere odpowiedzi. Nie stawiasz kolejnych kroków w kierunku osiągnięcia celu. 

Na początku procesu większości klientom brakuje tej odwagi. Moim zadaniem jest sprawić, żebyś odnalazł ją w sobie i działał z nią we właściwym dla siebie kierunku.   

 

Towarzysz, a nie mistrz

Wedle tej zasady coach nie musi być ekspertem w tematach, które poruszane są na sesji. Pamiętajmy, że sesje coachingowe bazują na już istniejących zasobach klienta i na nich opierana jest jego własna praca. Coach natomiast powinien być otwarty na różnorodność tematów, które porusza klient i posiadać umiejętność holistycznego podejścia do swojej pracy.

 

 

Czy warto spróbować coachingu?

 

Oczywiście. Jednak coaching nie jest dla każdego. W niektórych przypadkach lepszą formą rozwoju są inne rodzaje spotkań, np. mentoring czy też psychoterapia. Jeśli w danym momencie Twojego życia  jest dla Ciebie wskazane inne wsparcie, coach ma obowiązek powiedzieć Ci o tym i przekierować do konkretnego specjalisty. Jeśli jednak jesteś osobą gotową na aktywność, zmiany i chcesz osiągnąć samodzielnie pewne cele, to oczywiście, że warto skorzystać z coachingu. Jest to cenny czas, spędzony w atmosferze równości, czas na refleksje, planowanie i tworzenie rzeczywistości. Jest to czas, który możemy poświęcić sobie nawzajem i wynieść ze spotkania nowe, ważne doświadczenia oraz naukę.

 

Być może przyszedł taki moment w Twoim życiu, w którym pragniesz coś zmienić. Szukasz pomysłów na to, żeby Twoje życie stało się lepsze. Nie zawsze jesteś w stanie sam sobie pomóc i potrzebujesz wsparcia. Wsparcie możesz otrzymać od coacha, który będzie towarzyszyć Ci w procesie dojścia do wyznaczonego przez Ciebie celu. Pamiętaj, że nie musisz mieć określonego celu idąc na pierwsze spotkanie. Zdarza się, że czujesz, że należy coś zmienić, ale nie wiesz, od czego mógłbyś zacząć. Wtedy też warto skorzystać z coachingu. Coach pomoże określić Ci cel, który będzie wyznacznikiem Twojej zmiany.

 

Słyszałaś już zapewne, że jedyną pewną w życiu jest zmiana. Towarzyszy ona człowiekowi przez całe jego życie. Zmienia się człowiek i świat wokoło niego. Nie zawsze jednak wiesz, co masz zrobić i kiedy powinieneś tej zmiany dokonać. Być może brakuje Ci odwagi, pewności siebie lub masz niewspierające przekonania, które ograniczają Twoje możliwości? Chciałbyś zmienić pracę albo stać się bardziej asertywny? Co prawda przeczytałeś niejedną książkę i byłeś na szkoleniu, ale wciąż nie wiesz, jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce? A może jesteś rodzicem i chcesz dać dobry przykład swoim dzieciom? Wiesz, że jesteś dla nich wzorcem do naśladowania i dlatego poszukujesz najlepszego dla siebie rozwiązania, które sprawi, że nie tylko Ty się zmienisz, ale i Twoje dzieci? Chciałabyś żyć w zgodzie ze sobą, mieć pracę zgodną z Twoimi predyspozycjami lub otworzyć własny biznes? A może chcesz więcej sprzedawać lub budować zespoły w MLM? Jeśli coś Ci doskwiera, dobrze trafiłaś. Od wielu lat wspieram ludzi w rozwoju. Jako coach i trener prowadzę tych, którzy poszukują lepszych rozwiązań. Pracuję z tymi, którzy pragną odnaleźć własną drogę oraz chcą być spełnieni i szczęśliwi. 

 

Co możesz zyskać:

 

  • realizację celu

  • zmianę na lepsze

  • poznanie siebie

  • czas dla siebie

  • bycie tu i teraz

  • empatyczne słuchanie

  • akceptację siebie i innych

  • poprawę relacji z innymi

  • wiarę we własne możliwości

  • nowe możliwości

  • nowe rozwiązania

  • nowe umiejętności

 

Musisz jednak wiedzieć, że coaching wymaga czasu. Jest to proces zdecydowanie krótszy niż np. psychoterapia, ale i w nim musisz uzbroić się w cierpliwość. Zmianę zauważa się już po pierwszych sesjach, co daje wielką satysfakcję. Procesy, które prowadzę to z reguły od 6 do 12 spotkań w tygodniowych odstępach. Żeby zaszła zmiana myślenia potrzebny jest czas i utrwalenie nowych przekonań oraz nawyków. Wspieram, ale nie wyręczam klienta - towarzyszę Ci w zmianie. Musisz wykonać wiele zadań, żeby zmienić niewspierające przekonania. Jako Coach zmuszam Cię do myślenia. Prowokuję. Wszystko jednak odbywa się w poczuciu bezpieczeństwa, a Ty masz najlepsze warunki do rozwoju.

 

Z jakimi tematami do Coacha?

 

Pamiętaj również, że w procesie coachingowym możesz pracować naprawdę nad każdym tematem. Coach nie musi znać się na tym, o czym będziesz chciał pracować. Nie musi mieć podobnych doświadczeń. Lista wyzwań może być naprawdę długa. Przedstawię Ci listę tematów, z jakimi najczęściej zwracają się do mnie klienci. Nie oznacza to jednak, że nie ma innych. Czasami ktoś przychodzi z jakimś zagadnieniem, a po krótkiej rozmowie okazuje się, że jego problem jest zupełnie gdzie indziej. 

 

  • brak pewności siebie

  • problem z asertywnością

  • brak odwagi

  • niskie poczucie pewności siebie

  • chęć poznania lepiej siebie i własnych możliwości

  • zrozumienie siebie

  • kobiecość i rola kobiety w społeczeństwie

  • niewspierające przekonania

  • chęć wypracowania planu na lepszą przyszłość

  • chęć zmiany pracy

  • problemy z komunikacją

  • problemy w relacjach rodzinnych i zawodowych

  • problemy małżeńskie

  • nieumiejętność odpowiedniego zarządzania sobą w czasie

  • rozwój swojej marki osobistej

  • wsparcie w sprzedaży bezpośredniej i MLM

  • rekrutacja i budowanie zespołów

  • wzmocnienie kompetencji liderskich

 

Indywidualnie ustalam z klientem nad czym pracujemy i jakie ma wobec mnie oczekiwania. Wyznaczamy cel i za nim podążamy. W trakcie procesów mogą pojawiać się zagadnienia z pozoru niezwiązane z tematem procesu, ale w istocie ważne dla życia klienta. Wtedy również je poruszamy. To klient decyduje o przebiegu procesu, w pełni ufając coachowi.

 

Coaching to skuteczna forma pomocy psychologicznej, która jest skierowana do ludzi zdrowych psychicznie. Bywa jednak, że jest formą uzupełniającą dla tych, którzy są w procesach terapeutycznych. Może być prowadzony stacjonarnie oraz online. 

 

Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci temat coachingu i zrozumiałeś, czym coaching jest. Mam również nadzieję, że coraz więcej Polaków odważniej podejdzie do tego tematu i chętniej będzie korzystało z tej formy pomocy psychologicznej. 

 

 

Jeśli jesteś ciekawy, czy coaching jest dla Ciebie, zapraszam na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiem, na wszystkie Twoje pytania. 

 

 

*Prowadzę również procesy mentor - coachingowe - wtedy dzielę się wiedzą i osobistym doświadczeniem.