Created by SOCIAL MADNESS 2022

Jak dokonac zmiany, gdy jest Ci źle w życiu?

20 marca 2022

Kolejna znajoma zadzwoniła do mnie i narzeka. Narzeka na swój los i na to, że świat jej nie sprzyja. Mąż ją wkurza i po raz kolejny odmówił jej pomocy. Chciałaby wrócić do pracy, ale przecież są dzieci w wieku szkolnym, które potrzebują jej wsparcia. Jej życie jest beznadziejne i nie jest szczęśliwa. Ale w tym trwa. Być może dlatego, że wszyscy tak mają – tłumaczy. 

 

Wczoraj miałam sesję rozwojową z 35 letnią Basią, która wciąż powiela pewne niewspierające schematy, licząc na to, że ktoś zmieni jej życie. Powoli zaczyna do niej docierać to, że jeśli sama nic nie zmieni, jej życie wciąż będzie takie samo. Już wie, że samo słuchanie nic nie daje. Słucha audiobooków, nagrań na mediach społecznościowych i mądrych ludzi wokół siebie. “Trzeba coś zrobić” - powtarza. Zrobić to musi ONA osobiście. Wypisała sobie parę nowych nawyków, które ma zamiar wprowadzić do swojego życia. Wydaje mi się, że zrozumiała. Nie będzie jednak spektakularnych sukcesów bez małych kroków, które powinna zrobić na samym początku tej drogi. A ona chciała od razu rewolucji.

 

Wiele osób chce. Jednak niewiele dokonuje zmiany. Z wygody. 

 

Brzmi to absurdalnie, ale tak właśnie jest. Twój mózg stopuje Cię w działaniu, bo to co znasz, jest bezpieczne. Nieważne, że niewygodne, męczące i beznadziejne. Wiesz jednak, co będzie, a to się najbardziej dla Ciebie liczy. Może i Ty jesteś osobą, która działa w oparciu o to, co już zna. Boisz się nowego, tak samo jak diabeł święconej wody. Niby chcesz, ale jednak brakuje Ci odwagi. Zmiana Cię przeraża. Nawet taka, która dałaby lepszą przyszłość. A może wciąż martwisz się o to, co będzie? W Twojej głowie mieszkają niewspierające przekonania, lęk i strach, że może być gorzej niż jest dzisiaj. Te myśli nie pozwalają Ci cieszyć się pełnią życia, na dodatek dość często wrzucają Cię w poczucie winy.

 

Wiedza o człowieku to piękna sprawa, która każdego dnia przynosi nam coś nowego. Im mocniej ją pogłębiasz, tym więcej przychodzi nowego. I to jest piękne. A może należysz do mniejszości, która kiedyś miała odwagę powiedzieć STOP? Spiąłeś pośladki, jak mówi moja znajoma, zacisnąłeś zęby i pomimo tego, że bałeś się, zrobiłeś mały krok ku lepszej przyszłości? Krok, dzięki któremu dzisiaj cieszysz się innym życiem – spełnionym, chociaż nie zawsze łatwym. Bez tego małego kroku, dzisiaj nadal żyłbyś w swojej beznadziei, płakałbyś w ukryciu lub leczyłbyś się w szpitalu psychiatrycznym. Miałeś jednak odwagę, której wielu ludziom brakuje. Jeden krok sprawił, że zaczęłeś robić ich więcej i zaczęłeś pokonywać swoje lęki i strachy. Nie zawsze było wygodnie, ale miałeś cel – być szczęśliwym człowiekiem. Wierzyłeś, że tak kiedyś będzie. Wiara czyni cuda, więc na niej zbudowałeś swój sukces.

 

A może jednak jest źle. Jesteś nieszczęśliwy. Jesteś załamany. Trudno jest Ci mówić, o tym co czujesz, bo nikt Cię przecież tego nie nauczył. Umiesz za to świetnie udawać, że wszystko jest w porządku. Dlatego nikt nie wie, że jesteś w ciemnej dziurze, która zaczęła Cię pochłaniać do reszty?

 

Otwórz oczy. Czasami wystarczy jedno zdanie koleżanki, żebyś zaczął budzić się z letargu swojej codzienności. Czasami trzeba udać się na warsztaty rozwojowe lub na indywidualne spotkania z jakimś specjalistą.

 

Wielu ludzi próbuje walczyć z przeciwnościami. Chcą zmieniać tych, przez których cierpią. Walka jednak nie jest niczym dobrym i w walce nie ma wygranych. Każdy przecież cierpi. Chcąc lepszego życia, powinieneś zmienić siebie i nie możesz bać się zmiany. Być może paraliżuje Cię strach przed tym, czego nie znasz. „Zawsze może być gorzej!” - dudni jakiś wewnętrzny głos, który wcale nie jest Twoim głosem. „Nie dasz sobie rady!” – dodaje. „To Twoja wina. Jesteś niewdzięczny. Masz wszystko…” W Twojej głowie grzmi od nadmiaru myśli. Patrząc na dużo starszych od siebie znajomych, którzy przegrali swoje życie, budzi się we Tobie odwaga do działania. Przestajesz tylko mówić, zaczynasz coś robić. W strachu, w lęku, w niepewności. Rozumiesz, że będąc ciągle w tym samym, nic się nie zmieni. Musisz dokonać jakiejś zmiany, żeby było inaczej. Bez tego ciemna otchłań pochłonie Cię do reszty.

Z jednej strony to takie proste, ale z drugiej trudne. Zrobić coś. Przymusić się do zmiany. Rzucić pracę. Zostawić męża. Zmienić dziecku szkołę. Przestać robić przetwory. Zatrudnić panią do sprzątania. Wyjechać na weekend z koleżankami.  Być sobą.

 

Co może Ci pomóc?

 

WIARA w siebie

 

„Wiara czyni cuda.” Wierzyć jednak trzeba przede wszystkim w siebie. W swoje możliwości i w to, że „to zrobię”. Tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych, co potwierdzają historie, o których czytamy.

 

ODWAGA do działania

 

Niezbędnym elementem jest odwaga. Zdolność zapanowania nad strachem i lękiem. Zbyt często wydaje nam się, że „się nie uda”. Nie ma co się udać. Albo to zrobisz, albo nie. Pewność siebie to podstawowa kompetencja, nad którą warto pracować. Od poczucia pewności zależy to, czy na coś się odważysz, czy dalej będziesz tam, gdzie jesteś.

 

Podjęta DECYZJA

 

Jesteś dorosła i odpowiedzialnie powinnaś podejść do każdej ważnej dla Ciebie zmiany. Kluczowa jest także decyzja, o tym, że tego chcesz. Chodzi o zobowiązanie wobec samej siebie, że to do czego dążysz jest ważne i zrobisz wszystko, żeby to osiągnąć.

 

Wyznacz CEL

 

Człowiek musi mieć punkt, do którego dąży. Wiedzieć, gdzie zmierza. Jeśli tego nie ma, błądzi. Dlatego zastanów się, czego naprawdę chcesz i co jest dla Ciebie ważne? Napisz to sobie i wywieś w widocznym miejscu. A jak coś będziesz robiła, zawsze pomyśl, „Czy to Cię zbliża, czy oddala od Twojego celu?”.

 

Zrób PLAN, który może ulec zmianie

 

Rozpisz sobie plan działania. Być może ulegnie zmianie i weź to pod uwagę. Tym bardziej skoro żyjemy w świecie niekończącej się zmiany. Jednak z planem, będziesz wiedział dokąd dążysz.

 

Zacznij DZIAŁAĆ

 

Zrób coś, nawet jeśli wydaje Ci się, że coś potrwa wieki. Rób jeśli Ci się nie chce i wtedy, kiedy inni Cię do tego zniechęcają. „Między chcieć, a mieć, trzeba jeszcze działać”. Bez tego elementu nic nie zmieni się w Twoim życiu.

 

Poszukaj WSPARCIA

 

Zastanów się kto lub co może Ci pomóc w dojściu do zmiany. Skorzystaj z siły i mądrości innego człowieka. Wykorzystaj technologię lub możliwości, które oferuje życie.

 

Zadbaj o WEWNĘTRZNA MOTYWACJĘ

 

Jesteś jedyną osobą, od której zależy Twój ostateczny sukces. Siła jest w Tobie, tak samo jak motywacja do działania. Inni mogą Cię tylko inspirować, dodawać energii i wspierać, ale to Ty musisz się zmotywować, do tego, żeby coś zrobić. Nikt przecież nie zrobi tego za Ciebie.

 

 

Jeśli chcesz być wciąż w tym miejscu, w którym jesteś, usiądź i czekaj. Poszukaj kolejnych wymówek i dalej narzekaj, że nic się nie dzieje. Jeśli jednak chcesz, żeby w Twoim życiu coś się zadziało, poderwij się i zrób coś ze sobą. Chcesz mieć wyniki? To zacznij jeszcze dzisiaj. Nie tłumacz się. Twoje życie. Ty jesteś za nie odpowiedzialny. Nikt inny. Jest Ci źle? Zacznij od małego kroku. Ale zacznij.

 

 

Mam nadzieję, że już wiesz, jak dokonać zmiany, kiedy jest Ci źle w życiu. Czy to zrobisz, czy nie zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj, że każdy czas, jest dobrym czasem na dokonywanie zmiany. Każdy z nas powinien być w rozwoju. Zmieniać siebie i swoje życie na lepsze.

 

Trzymam za Ciebie kciuki i wierzę, że zrobisz coś, co zmieni Twoje życie na lepsze. Powodzenia!