Created by SOCIAL MADNESS 2022

Co zrobić, żeby MAPA MARZEŃ  pomogła osiągać cele?

20 marca 2022

Mapa Marzeń to rodzaj DROGOWSKAZU, który pozwala poznać lepiej siebie i nazwać to, co jest dla Ciebie ważne.

Jest inspiracją, która pobudza w człowieku kreatywność, inteligencję i ukryte możliwości. 

 

Wiosna to dobry czas na podsumowanie poprzednich miesięcy i zaplanowanie, co ma wydarzyć się w przeszłości. Wiosną przecież mamy więcej energii i chęci do działania. Dlatego przeznacz teraz trochę czasu na to, żeby zastanowić się, czego chcesz i jak możesz to osiągnąć?

 

Coraz popularniejsze stają się MAPY MARZEŃ, które mają wyznaczać cele. Traktuję je jako narzędzie rozwojowe i chętnie wykorzystuję w pracy z moimi klientami. Jest to bardzo twórcze zadanie, które pokazuje czego człowiek pragnie. Pobudza również kreatywność, która jest zaniedbywana w dzisiejszych czasach. Być może w swoim życiu zrobiłeś parę takich map, ale nie zawsze spełniało się to, co na nich wypisywałeś, rysowałeś lub wyklejałeś. Już wiesz, że samo się nic nie spełni. To Ty musisz wykonać pracę, żeby to czego chcesz stało się rzeczywistością. 

 

Niedawno przeprowadziłam długą rozmowę z moją klientką, która przyznała się do tego, że nie wie, czego tak naprawdę chce. Próbowała wykonać Mapę Marzeń, ale zadanie to ją przerosło. Zaprosiłam ją na warsztaty. W trakcie prowadzonych przeze mnie sesji mentor - coachingu oraz warsztatów szkoleniowych zauważyłam, że wiele osób nie wie czego pragnie, a znaczna część z nich nie potrafi określić jakie są ich marzenia. Zaczęłam więc zastanawiać się nad tym, w jaki sposób mogę zachęcić moich klientów, do tego, żeby zaczęli nie tylko marzyć, ale również spełniać swoje marzenia wykorzystując do tego m.in. Mapę Marzeń. Postanowiłam podejść do zadania odnosząc się do uczuć i emocji, które są wyznacznikiem działania.  

 

Powracając myślami do mojej przeszłości przypomniałam sobie, że nie ważne były te rzeczy, o których kiedyś marzyłam, ale to, jak się czułam, kiedy coś zdobywałam. Parę lat temu uwolniłam moc swoich możliwości i los jakby zaczął mi sprzyjać. Odważyłam się na więcej i zapragnęłam całym swoim sercem zmienić swoje życie. Chciałam być szczęśliwa, dlatego zaczęłam pytać siebie samej, czego tak naprawdę pragnę. Dało to mi pewną wskazówkę.

 

Pragnienia są wyznacznikiem Twojej szczęśliwości, a Mapa Marzeń jest tylko drogowskazem, który ma Ci przypominać do czego dążysz. Robiąc Mapę Marzeń i wklejając zdjęcia z nowym samochodem, mieszkaniem, zagraniczną wycieczką i nowym laptopem, musisz wiedzieć, że to czego chcesz, jest na moment, w którym to robisz. Bardzo często po miesiącu Twoje priorytety zaczynają się zmieniać, bo Ty się zmieniasz. Być może czujesz się wtedy winny, że nie osiągasz tego, czego wcześniej chciałeś lub nie nie jesteś dość wdzięczny, albo w ogóle wszystko odpuszczasz.

 

Co zrobić, żeby mapa, którą stworzysz nie była tylko kolorową ozdobą na ścianie Twojej sypialni? Nie będzie wyjazdu do Paryża i nowej książki, którą chciałeś napisać? Nie ukończysz projektu, który był dla Ciebie ważny? Poczujesz rozczarowanie lub będziesz szukał winnych tego, że znowu się nie udało? Najważniejsze jest to, co jest w Tobie, a nie to czym się otaczasz w danej chwili. Być może i Ty żyjąc w świecie konsumpcjonizmu, chcesz „mieć”. A kiedy to masz, zadowolenie przychodzi na bardzo krótką chwilę i znowu chcesz mieć coś innego, bo to co już jest, nie czyni Cię szczęśliwym? Zachwyt dość szybko mija, a Ty powracasz do punktu, w którym byłeś przed posiadaniem rzeczy, o którą tak zabiegałeś. 

 

Poniżej przedstawiam Ci 8 wskazówek, które być może pomogą Ci wykorzystać Mapę Marzeń przy realizacji swoich celów.

 

1. Nazwij uczucia, których pragniesz!

 

Usiądź wygodnie i zastanów się oraz zapisz, jak chciałbyś czuć się w przyszłości? Jakie uczucia i emocje są dla Ciebie ważne?

 

Być może chcesz być spełniony, radosny i szczęśliwy, mieć pracę z pasją i zarabiać tyle, żebyś mógł robić to, na co masz ochotę. Wiedząc jak chcesz się czuć, będziesz do tego dążył nawet jeśli zmieniać się będą rzeczy i osoby, o których wcześniej marzyłeś. Polecam wizualizację. Być może kiedyś Twoim marzeniem było ożenić się z koleżanką ze studiów, bo miała takie piękne oczy i wszyscy się nią zachwycali. Zdobyłeś jej rękę i stanęliście na ślubnym kobiercu. Jednak po ślubie byłeś bardzo nieszczęśliwy, bo nie potrafiliście się ze sobą porozumieć. Ty chciałeś zwiedzać świat, a ona chciała mieć wielki dom na przedmieściach. Ty chciałeś mieć dzieci, a ona nie była gotowa na macierzyństwo. Ty chciałeś być podziwiany, a ona wciąż Cię krytykowała. Osiągnąłeś zamierzony cel żeniąc się z pięknooką, ale czy uzyskałeś to, co było dla Ciebie ważniejsze?

Po paru latach związałeś się z nową kobietą. Zupełnie inną. Wcześniej nie zwróciłbyś na nią uwagi, ale po nieudanym małżeństwie wiedziałeś już, jak się chcesz czuć w związku i że to jest ważniejsze niż kolor oczu Twojej wybranki. 

 

Jeśli byłaś kiedyś zakochana, przypomnij sobie motyle w brzuchu, kiedy Twój ukochany dotykał Twojej dłoni. Pragnęłaś spotkać się z nim dla tego uczucia, a nie po to, żeby go zobaczyć. Dążyłaś do tego, żeby poczuć to coś, co czyniło Cię szczęśliwą. Dlatego też byłaś gotowa odmówić koleżance wyjścia do kina. Oszukiwałaś rodziców, że idziesz uczyć się do przyjaciółki, tylko po to, żeby poczuć to coś.

 

Być może każdego lata jedziesz nad morze, żeby poczuć siłę fal i ciepły piasek pod stopami. Bo wtedy robi Ci się błogo i przypominasz sobie wakacje z dzieciństwa, kiedy z rodzeństwem biegałeś po plaży. Twoim celem nie jest pobyt w Kołobrzegu. Twoim celem są doznania, których pragniesz.

 

Po napisaniu uczuć i emocji, których pragniesz, wypisz wszystko to, co może Cię do nich doprowadzić. 

 

Miej na uwadze to, że są to plany, które mogą ulec zmianie, ponieważ nie wiesz, czy zamiast Mercedesa, będziesz wolał jeździć takim samym Volvo, który kupi Twój sąsiad. Czy będziesz chciał mieć w sypialni kolor ścian w różu, czy jednak w zieleni? To, że dzisiaj podoba Ci się różowy, nie oznacza, że będzie z Tobą współgrał za jakiś czas. Taki sposób planowania może okazać się dla Ciebie bardziej motywujący. Daj sobie przyzwolenie na pewną niedoskonałość, ale zmierzaj do określenia celu.

Być może nie pojedziesz z rodziną na zagraniczną wycieczkę, ani nie kupisz kolejnego samochodu. Zamiast samochodu staniesz się właścicielem działki na wsi, a zagraniczną podróż zamienisz na cotygodniowe wypady na łono natury. Będziesz szczęśliwy czując w sercu to, o czym marzyłeś. Bo się zmieniłeś.

W miejsce zaplanowanych rzeczy może pojawić się wiele innych, które wprawią Cię w odpowiedni nastrój. Ważne jest to, co czujesz, a nie to co odhaczasz z Mapy Twoich Marzeń. 

 

2. Robiąc mapę myśl tylko pozytywnie. 

 

Wszystko ma być pozytywne. Nie używasz słowa “NIE”, oraz słów negatywnie brzmiących. Zamiast pisać “Nie chcę mieć długów”, napisz “Jestem wolna od wszelkich zobowiązań”. Nie wklejasz zdjęcia kłócącej się pary i nie przekreślasz go czarnym, grubym flamastrem, myśląc o tym, że już nie chcesz kłócić się z mężem. Wklej zdjęcie przytulających się do siebie osób.

Robiąc mapę spokojnie możesz ubarwiać przyszłość nadając jej większą wartość. Chcesz zarabiać 10000 zł?  Napisz 12 000. 

 

Pozytywne myślenie daje zdecydowanie ciekawszą przyszłość. Optymistom żyje się lepiej i łatwiej. A Ty przecież robisz mapę, żeby było Ci w życiu przyjemniej.

 

3. Umieść na Mapie symbole, a nie konkretne rzeczy. 

 

Wszystko to, co umieszczasz na Mapie to symbole, które mają Ci przypominać o tym, do czego dążysz. 

Wyznaczenie celu, do którego zmierzasz, nie ma być tylko punktem na mapie, który koniecznie musisz zaliczyć. Ma łączyć się z tym, co będziesz czuł osiągając to, do czego zmierzasz. 

 

Wyjątkiem są sprecyzowane marzenia, które chcesz bardzo osiągnąć w zgodzie z metodologią SMART. 

Zanim wyznaczysz jednak swój cel, odpowiedz sobie na pytania:

  • Dlaczego chcesz go osiągnąć? 

  • Co chcesz czuć? 

  • Po jest Ci to potrzebne?

  • Dlaczego jest to dla Ciebie ważne?

Słuchaj się swojego wnętrza. Ty przecież wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze. 

 

4. Wyznacz termin, w którym chcesz osiągnąć cele.

 

Możesz zaplanować działania na rok lub wyznaczyć inny czas realizacji poszczególnych celów. Daj sobie jednak przestrzeń na zmiany, jeśli będzie taka konieczność. Nie patrz na innych. Nie porównuj się. Nie oceniaj.

Daty są zawsze przybliżone. Ważne jednak, żeby były, bo człowiek ma tendencję do odkładania spraw na później. Czasami odkłada coś na wieczne nigdy. Mając datę i wiedząc do czego dążysz, będziesz przymuszał się trochę do tego, żeby to osiągnąć. 

 

5. Weź odpowiedzialność za realizację tego, co znajdzie się na mapie.

 

Wiedz, że Twoje  życie jest w Twoich rękach. Nie masz jednak na wszystko wpływu. Dokonuj takich wyborów, które sprawią, że będziesz czuł się tak, jak tego pragniesz. Ważne jest to, jak spędzasz czas, co jesz i pijesz, z kim się spotykasz. Najdrobniejsze rzeczy tworzą całość. Jesteś wykonawcą Twojej Mapy, więc odpowiedzialność leży po Twojej stronie.

Mapa ma być tylko drogowskazem, cała reszta zależeć będzie od Ciebie. Czy będziesz podążał w tym kierunku, czy raczej skręcisz w boczną drogę prowadzącą zupełnie gdzie indziej? Jeśli skręcisz to raczej nie dojedziesz do celu w określonym czasie. Chyba, że znajdziesz dobrą trasę na skróty.

 

6. Podejmuj decyzje w zgodzie ze sobą!

 

Pragnienia są dobre, bo dzięki nim rozwijasz się. Robisz coś, co Cię wzbogaca. Muszą być one jednak w zgodzie z Tobą, a nie z kimś komu chcesz się przypodobać. Tak jak decyzje, które podejmujesz. Rodzą się zazwyczaj wtedy, kiedy masz czas na przemyślenia. Dlatego zwolnij. Pozwól sobie na spacer lub nic - nierobienie. Jeśli jesteś w kołowrotku i wciąż nie masz dla siebie czasu, nie usłyszysz głosu, który wyznaczać będzie właściwą drogę. Jeśli Twój grafik jest zbyt napięty, nie będziesz miał czasu na to, żeby iść w kierunku tego, czego rzeczywiście pragniesz. To właśnie rozmowy ze sobą popychają Cię na właściwą drogę. Jeśli nie żyjesz w zgodzie ze sobą, Twój sukces nie będzie tym, czego pragniesz. Poprzez cierpienie doprowadzisz się do niezadowolenia, a w efekcie do chorób. Pamiętaj o tym. Słuchanie swoich uczuć często bywa nielogiczne i  wyśmiewane przez innych. Nie przejmuj się jednak tym.  Wiem, że w dzisiejszym świecie ceni się to, co na zewnątrz, a nie to co w środku. Nie kieruj się tym, co ludzie powiedzą. Nie porównuj się do innych. Nie obawiaj się oceny. Gdy zrozumiesz jakich uczuć pragniesz, będziesz żył pełnią życia. Przestaniesz ciągle udowadniać coś innym lub sobie samemu. Pamiętaj, że jest to Twoje życie, więc marzenia mają dotyczyć Ciebie, a nie innych. Może znaleźć się na niej wszystko, czego Ty chcesz.

 

7. Powieś mapę w widocznym miejscu. 

 

Wszystko co masz i do czego dążysz ma sprawić, żebyś czuł się dobrze. Powieś Mapę w widocznym miejscu i zerkaj na nią jak najczęściej. Zakoduj w swojej podświadomości swoje cele i pragnienia. 

Co jakiś czas usiądź przed mapą i zastanów się, co możesz jeszcze zrobić, żeby to osiągnąć?

 

8. Wyrażaj wdzięczność. 

 

Podziękuj za wszystko, co sprawia, że czujesz się tak, jak tego pragniesz - za wszystko, co masz i co będziesz miał. 

 

Pragnienia umilają życie i sprawiają, że czujemy się zdecydowanie lepiej, a marzenia pozwalają wyznaczać cele. Kiedy wiesz, co chcesz czuć, wtedy z entuzjazmem tworzysz plan działania, listę marzeń, cel do osiągnięcia. Pragnienie prowadzi nas tam, gdzie chcemy być. Dlatego nie odpuszczaj i podążaj za tym, co jest dla Ciebie ważne. Mapa Marzeń to wyznacznik drogi ku lepszej przyszłości, potrzeby serca. Jest przypominajką i wsparciem szczególnie w trudnych chwilach Twojego życia.  Pomaga skupiać się na pozytywach aspektach, a nie na tym, czego nie zrobisz. Jej zadaniem jest motywować. Zrobiona ze zrozumieniem, w odpowiedni sposób, może być ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną dobrej zmiany. 

 

Jeśli będziesz chciał wziąć udział w Kreatywnych Warsztatach z Tworzenia Mapy Marzeń, napisz do mnie. Rozwój i dobra zabawa może być tym, co pobudzi Cię do działania. 

Możesz zamówić również takie warsztaty dla swojego zespołu. 

 

Życzę Ci wielu zrealizowanych celów, które czynić Cię będą szczęśliwym!